Перейти до основного вмісту

Чотири сторони мистецтва

Рухаючись лабіринтами київського метро, я розчленовувала поняття "мистецтво". Шукала вздовж та впоперек. Дивилася як протягом розвитку людства ця субстанція трансформувалась, змінюючи форму. І от до чого дійшла.

По-перше мистецтво єднає, колись у давнину, коли ще мамонти на землі шастали, збирались наші пращури навколо вогнища та відводили душу у спільному танці. Колективна діяльність, зближує. А відчуття єдності, робить сильнішим, як частина цілого. Саме тому зі слів Віктора Франкла, у концтаборі, коли не було чого їсти, люди збиралися виснажені у гуртки, щоб провести імпровізовані концерти (книга "У пошуках сенсу життя"). 

По-друге мистецтво вічне. Чи багато збереглось з античності, чи ще далі за гори тисячоліть. Яку цивілізацію не візьми, з наскельних малюнків до грецьких амфор, частинки минулого долітають до нас через пензель, письмо чи скульптуру.  От наприклад, цікаво було дізнатися історію написання "Троянської війни". Створив її Гомер у 9 ст. до н.е., та записали її тільки у 6 ст. до н.е. Знаєте чому? Бо Гомер був аедом, такий собі бард античності. Ходив у містах і оспівував під арфу давні (вже на той час) події. От так завдяки мистецтву пісні, легенда про Троянську війну дійшла до наших часів. 

Класична історія інша, її пишуть переможці. Новий прийшов, все попереднє видалив, а те що треба переписав. Освіченість до останніх віків була привілеєм обраних, матеріал для письма коштував дорого, хто хотів свої думки так просто не писав. Тільки на замовлення церкви чи володаря. 

Звичайно у мистецтві так само панували гроші. Витвори замовляла знать, що увіковічувала себе, як бажала за потрібне. Але для натхненних діячів було більше можливостей донести істину через приховані символи творінь. 

По-третє мистецтво формує індивідуальність. Протягом часу змінились поціновувачі прекрасного, ті хто задає рейтинги. Колись все починалось з таланту і плем'я. Намалював добре мамонта, плюс в карму і хвала общини. А потім вже з'явився матеріальний еквівалент. Древні єгиптяни, греки й уся антична богема хотіли собі "побогаче", але від кращих фахівців. Так було і за часів королів з панами, аж доки не прийшов капіталізм, який випхнув мистецтво на ринок. А поціновувачі перейшли з князів у люд. Народ став визначати, що буде в "тренді". Тут стала в нагоді добра пропаганда, яка криву рейтингу махала у всі боки. Закинули рекламу, сказали це модно і побігли купувати. Раніше якось популярність з одного боку навіювалась, ну може з двох, церква та король. Зараз люди віддають перевагу тому чи іншому твору. Але з сьогоднішньою свободою вибору, маємо нести також естетичну відповідальності.

Шкода тільки, що мало приділяється уваги розвитку прекрасного в особистості. Яка здатна відкрити внутрішній орієнтир, замість зовнішньої пропаганди. Нові культурні об'єднання, наче соняшники у літньому полі, викликають посмішку радості. Розуміння прекрасного необхідна навичка, тому що розвиває повагу до іншого погляду, зваженість, відкритість. 

І нарешті четверте. Мистецтво дарує безцінне щастя. Це нестримне відчуття, коли раптом чуєш мелодію фортепіано біля фунікулеру. Стоїш і плачеш. Чого плачеш? Бо прекрасно і перехоплює подих. Розумієш, є щось далі за побутовим шурхітом. Мить, коли все зупиняється навколо, щоб доторкнутися до центру всесвіту. Отаке воно мистецтво, вічно об'єднує у захоплені. 
 
23.02.2017

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Полезные упражнения и задания для тех кто хочет писать

1. «Живая речь». Учащимся предлагается записать без помощи технических средств 15-минутный кусочек «живой» речи (например, в автобусе, на улице, в столовой), желательно без журналистской правки, с сохранением особенностей авторской лексики. Цель упражнения – овладеть техникой записи в непредвиденной ситуации. 2. «Время». Учащиеся самостоятельно контролируют свое чувство времени, проверяя себя через определенные промежутки времени и записывая результаты. Погрешность +/- 5 минут считается нормой. 3. «Фраза-картинка». В журналистских материалах важно не только рассказывать о чем-то, но и показывать. В некоторых жанрах, например, репортаже, журналист обязан создать «эффект присутствия». Можно написать «Он рассердился», и тогда читателю ничего не остается, как поверить этому сообщению-рассказу. А можно написать иначе: «Он грохнул кулаком по столу и отшвырнул ногой стул». Читатель сразу представит себе эту сцену и сделает вывод, что человек рассердился, разозлился. Задание – «показать» ...

Історія з електрички

  Маю останнім часом чудову можливість подорожувати електричками. Мені це дуже подобається, бо можу підглядати за людьми, такий собі психологічний вуаєризм. Тут можно побачити, як розгортаються перші натяки закоханості, де молодий хлопець підбирає бажані та трохи незграбні слова, а дівчина вчиться гратись зі знаками уваги. Тут в електричці можна зустріти і тих хто вже змарнів від життя, і для кого це напевно суцільне колесо одноманітності з єдиними розвагами у вигляді кросвордів на телефоні. Сьогодні мені пощастило підслухати цікаву та неоднозначну пару, років трохи більше 45 але ще не 60.  Пробираючись крізь ряди пасажирів, я шукала місце в комфортній електричці, де були навіть зарядки для телефонів.  - у вас вільно?  - Зайнято - Зрозуміла  Я рушила далі, побачивши через кілька рядів вільне місце. Поряд розгорталась не зрозуміла ситуація, щось відбулось, але я ще не розуміло що саме.  - Вільно?  - Вільно, вільно, сідайте, ще й вам місця вистачить - бу...

Зустріч

  З Катрусею ми були знайомі давно, разом навчались в одному класі, разом святкували випускний та починали робити перші кроки в доросле життя. Після закінчення школи зустрічались вже рідше, лише на спільних зустрічах однокласників. Катя завжди вміла веселитись та щиро посміхатись.  Минуло більше ніж 10 років з нашого останнього дзвоника, я встигла розлучитись та планувала одружуватись вдруге. Мені потрібно було забрати весільну сукню в Чернівцях і ми з майбутнім чоловіком вирішили трохи відпочити в Карпатах. Ми затишно розмістились в готелі біля гірської річки, як виявилось в тому самому селі й в той самий час відпочивала Катруся з сімʼєю. Не відкладаючи ми зустрілись.  Дениса до цього я не знала, але насправді    було відчуття ніби знала до цього купу років. Він зустрів нас посмішкою та відкритою душею. Ми сіли разом за великий стіл, поміж батьків виглядати інколи хлопчик та дівчинка. Денис наповнював вечір своєю гостинністю та веселим настроєм. Він жартував, щ...